Predstavljeni članovi župne molitvene skupine za svećenička i redovnička zvanja

Nakon savjetovanja s povjerenikom i članovima nadbiskupijskog Djela za zvanja, na temelju Izjava i odluka Druge biskupijske sinode, br. 318, 320 i 333, đakovačko-osječki nadbiskup Đuro Hranić izdao je dekret o osnivanju Nadbiskupijske mreže molitelja za svećenička i redovnička zvanja. Mrežu čine župne molitvene skupine za svećenička i redovnička zvanja.

Istodobno su potvrđene i smjernice za ustroj i djelovanje župnih molitvenih skupina te nadbiskupijske mreže molitelja, u kojima među ostalim stoji kako članovima župne molitvene skupine za svećenička i redovnička zvanja mogu postati osobe koje su spremne svakoga dana izmoliti Nadbiskupijsku molitvu za svećenička i redovnička zvanja; poželjno je da članovima župne molitvene skupine za svećenička i redovnička zvanja postanu i bračni parovi te čitave obitelji koje su spremne zajednički izmoliti spomenutu molitvu barem jednom tjedno. Poželjno je, ali nije obvezno, da članovi župne molitvene skupine, uz nadbiskupijsku molitvu izmole i jednu deseticu krunice.
Iako se svim vjernicima preporučuje da mole za nova zvanja, formalnim članovima župne molitvene skupine za zvanja postaju osobe (obitelji) koje se prijave svome župniku i on ih uvede u evidenciju članova župne molitvene skupine, a svi članovi dobivaju i svoju člansku iskaznicu.
 
Na četvrtu nedjelju kroz godinu, na pučkoj misi u 10:30 svi oni koji su se prijavili kao molitelji za svećenička i redovnička zvanja izrekli su svoja obećanja..
Lijepo je otići na nedjeljnu svetu misu, lijepo je zatražiti sakramente koje nam je Krist ostavio da bi nas približio k sebi. U trenucima nemoći sjetimo se da ima Ljubav koja nas voli unatoč svemu i tada pristupamo crkvi ne bili našli utjehu. Tako često zaboravimo na one ljude koji su se odrekli sebe da bi se dali nama. Nije lako biti Kristov svećenik u okruženju ljudi koji te osuđuju i nalaze samo tvoje mane. Što bi bez njih? Što bi bez sakramenata? Možeš li zamisliti da živiš u mjestu gdje nema crkve, gdje nema mise, gdje si uskraćen za sam život.....Svećenici su ti koji nam donose Krista, koji  nam daju živi kruh da bi i mi mogli biti za stolom s Kristom. 
U našoj nadbiskupiji nedostaje svećenika. Svakim danom sve manje mladih ljudi teško se odluči darovati sebe za nas. Pozvani smo na svakodnevnu molitvu za svećenička zvanja. Kako u cijeloj našoj nadbiskupiji tako i u našoj župi okupljena je molitvena skupina što pojedinaca, što obitelji, njih oko četrdesetak koji svakodnevno mole Gospodara žetve da pošalje radnike u svoju žetvu. 
Na svetoj misi ovu nedjelju, ooni su i službeno dali svoja obećanja, a p. Josaphat ih je potom blagoslovio. Molimo i svi mi da ih Gospodin blagoslovi u molitvi, a njihova molitva urodi plodom te u našoj župi Svetog Antuna Padovanskog izrodi što više pastira. 
 
Rafaela Janković
 
na vrh članka