Listopadske pobožnosti u našoj župi

Mjesec listopad mnogi nazivaju i Marijin mjesec. Zašto? Zato što vjernici u mjesecu listopadu uz Misu svakodnevno mole molitvu krunice, Gospine. Listopad je posvećen pobožnosti Krunice, molitvi koju je Blažena Djevica toliko preporučivala tijekom svojih ukazanja. Listopadska pobožnost nastala je povodom bitke kod Lepanta kada je, 1571. godine, Zapadu zaprijetila opasnost od turske najezde. Papa Pio V. uputio je poziv kršćanima da mole Krunicu. Kako svjedoče povijesni dokumenti, narod je velikodušno odgovorio na Papin poziv da se po njezinome zagovoru otkloni opasnost turske invazije. Papa je molitvi Krunice pripisao posredovanje Blažene Djevice u otklanjanju turske najezde. Pobožnost Krunice nastala je iz potrebe srca da razmišlja o otajstvima Kristova života.

I mi danas molimo krunicu i po zagovoru Nebeske Majke predajemo svoje molitve, nakane u ruke Gospodnje. Listopadska pobožnost i ove godine u našoj podvinjskoj župi svetog Antuna započela je okupljanjem pedesetak vjernika uz našeg župnika p. Josaphata i p. Rafala ispred kapelice Marijine u ulici Kerdeni. Pater Josaphat je otpočeo molitvom ,a zatim i krunicom uz pjevanje. Nakon prve desetice uputili smo se moleći prema crkvi. Prije svake desetice molili smo za određenu nakanu. Nešto prije osamnaest sati smo završili da bi u 18 sati započela sveta Misa. Svaki dan u mjesecu listopadu svete Mise bit će u 18 sati tako da vjernici mole krunicu pola sata prije Mise. Pridruži nam se i ti koji ovo čitaš i predaj svoje molitve Gospodinu ali po zagovoru Njegove Majke..

na vrh članka